TUPog 19 plakatPoniedziałek 14.11.2016, godz. 18.00 

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Towarzyskie Urbanistów Pogawędki”. 
Naszymi gośćmi będą archeolodzy z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Wykład autorstwa Marcina Ignaczaka, Andrzeja Sikorskiego, Artura Dębskiego i Mateusza Sikory przybliży obraz wykopalisk prowadzonych na Placu Kolegiackim w Poznaniu. Archeolodzy przedstawią historię monumentalnego kościoła, posiłkując się dostępną wiedzą archiwalną, zestawioną z rezultatami badań prowadzonymi od kwietnia 2016 roku. Pomimo faktu, że prace są cały czas prowadzone (i jeszcze daleko do ich podsumowania), przyrost wiedzy zmienia postrzeganie miejsca i kryjących się w jego obrębie ruin. Jak do tej pory w przestrzeni obejmującej ok. 2% powierzchni dawnej kolegiaty odkryto blisko 3 tysiące zabytków oraz pozostałości 150 grobów dawnego miejskiego patrycjatu. Wiele ze znalezisk to źródła unikalne jak choćby szczątki zmarłego pochodzące z połowy XVI wieku poddane pośmiertnej obdukcji czy tez pozostałości szat, dewocjonaliów oraz liczne monety (często niepowtarzalne lub rzadkie). W trakcie wykładu omówione zostaną rezultaty prac oraz pokrótce przedstawione najważniejsze zabytki wydobyte z pozostałości kolegiaty. Archeolodzy zaprezentują także „na żywo” wybrane zabytki.

Wstęp wolny 

 

Wdrożenie: Joomla :: Solmedia.pl
Nadchodzące wydarzenia
Cafe Misja zakończyła swoją działalność. Dziękujemy wszystkim Przyjaciołom, Współpracownikom i Gościom za 10 wspaniałych lat.
Być może spotkamy się w przyszłości w nowym miejscu.